15 نکته جذاب درباره زنبور عسل

15 نکته جذاب درباره زنبور عسل

بیش از ۱۶۰۰۰ گونه زنبور در هفت خانواده زیستی مختلف در سراسر جهان شناخته شده‌ است که یکی از آنها زنبور عسل میباشد. در این مطلب 15 نکته جذاب درباره زنبور عسل را بیان میکنیم.

انواع زنبور عسل

زنبور عسل با توجه به گونه آن در کندو به سه دسته تقسیم می شوند که شامل زنبور ملکه، زنبور کارگر و زنبور نر می باشند. هر یک از این زنبورها دارای وظایف و نقش متفاوتی برای چرخه و ادامه زندگی خود هستند.

زنبور ملکه

یک ملکه کل کندو را اداره می کند. وظیفه او تخم‌گذاری است که باعث تولید نسل بعدی زنبورهای کندو می شود. ملکه همچنین مواد شیمیایی تولید می‌کند که رفتار سایر زنبورها را هدایت می کند.

کارگران

اینها همه زن هستند و نقش آنها تهیه غذا (گرده و شهد گل) ساخت و محافظت از کندو، تمیز کردن و گردش هوا با ضرب و شتم بال آنها است. کارگران تنها زنبورهای عسل هستند که بیشتر در خارج از کندو پرواز می کنند.

هواپیماهای بدون سرنشین (زنبور نر)

یکی دیگر از انواع زنبورعسل، زنبور نر می‌باشد که در انتهای بدن پهن است و بدنش موهای بلندتر دارد و در کندو تا ۳۰۰۰ زنبور نر وجود دارد. درحالیکه هیچ نقشی در پیشبرد کارهای کندو ندارد. هیچ کاری انجام نمی‌دهند و بسیار پرخور می‌باشند. در حدود اوایل آبان ماه، کارگران برای رعایت صرفه‌جویی در مصرف عسل زمستانه، یک روز نرها را می کشند و لاشه‌های آن ها را بیرون از کندو و جلوی سکوی پرواز می‌ریزند و این عمل را نرکشی می گویند.
البته در بهار دوباره زنبوران نر متولد می‌شوند. عده ای از محققین عقیده دارند که زنبوران نر بوی هورمونی مخصوصی دارند که بر روی دستگاه تخم‌گذاری ملکه اثر تحریکی دارد. یعنی حضور نرها در کندو به طور غیر مستقیم سبب افزایش تخم‌گذاری و جمعیت کندو می‌گردد. نرکشی زمانی صورت می‌گیرد که ملکه از تخم گذاری افتاده است.

عسل اضافه

آنها در زمستان عسل را به عنوان ذخیره مواد غذایی برای کندو تولید می‌کنند. خوشبختانه برای ما، این کارگران کوچک کارآمد 2-3 برابر بیشتر از آنچه که نیاز دارند عسل تولید می‌کنند، بنابراین ما هم لذت می بریم!

وززززززز

بال‌های زنبور عسل در هر دقیقه 11400 بار یا 200 بار در ثانیه بال می‌زند، بنابراین وزوز متمایز آنها را ایجاد می‌کند. آنها با سرعتی در حدود 25 کیلومتر در ساعت پرواز می‌کنند. زنبورعسل برای تولید یک کیلو گرم عسل باید 135000کیلومتر یعنی سه بار دور کل کره زمین را پرواز کند.

زندگی بخشیدن

عسل تنها غذای حاوی تمام مواد ضروری برای زنده ماندن است، از جمله آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب. و این تنها غذای حاوی “pinocembrin” است، آنتی اکسیدانی برای بهبود عملکرد مغز.

نابودی

متأسفانه، در طول 15 سال گذشته، کلنی‌های زنبورهای عسل ناپدید شده‌اند، و دلیل آن ناشناخته مانده است. میلیاردها زنبور عسل در سراسر جهان که به عنوان “اختلال فروپاشی کلنی” نامیده می‌شوند، کندوهای خود را ترک می‌کنند و هرگز بر نمی‌گردند. در بعضی مناطق، تا 90٪ زنبورهای عسل ناپدید شده‌اند!

حس بویایی

زنبورهای عسل دارای 170 گیرنده طعم دهنده هستند، در مقایسه با 62 گیرنده مگس میوه و 79 گیرنده در پشه. توانایی‌های بویایی استثنایی آنها شامل سیگنال‌های تشخیص زبانی، ارتباطات اجتماعی درون کندو و تشخیص بو برای یافتن غذا است. حس بویایی آنها دقیق است که می‌تواند صدها تن از انواع مختلف گل را متمایز کند و توانایی تشخیص یک گرده یا شهد را از فاصله دوردارد.

زبان زنبورها

زنبورها برای برقراری ارتباط با یکدیگر از یک زبان پیچیده و نمادین استفاده می‌کنند.
بعد از پستانداران اولیه، زنبورهای عسل پیچیده‌ترین زبان نمادین روی کره زمین را دارند. این حشرات دارای بیش از یک میلیون نورون (سلول عصبی) در مغز خود بوده و از تعداد زیادی از آن‌ها جهت برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. زنبورهای کارگر در طول زندگی خود وظایف مختلفی را بر عهده دارند. برخی از زنبورها پس از یافتن گل‌های مناسب، به کندو بازگشته و اطلاعات دقیق در مورد یافته‌های خود را با دیگر زنبورها به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها این اطلاعات را به وسیله نوعی رقص پیچیده به سایر افراد کندو منتقل می‌کنند.
کارل وون فریش، استاد جانورشناسی در مونیخ آلمان، ۵۰ سال از عمر خود را صرف تحقیق درباره زبان زنبورهای عسل نمود و در سال ۱۹۷۳ به دلیل نتایج شگفت‌انگیز تحقیقات خود در مورد رقص زنبور عسل، موفق به دریافت جایزه نوبل شد. علاوه بر رقص، زنبورها برای برقراری ارتباط از انواع نشانه‌های بویایی که توسط فرمون‌های ترشحی تولید می‌شوند نیز بهره می‌برند.


چند نکته جذاب درباره زنبور عسل

  • زنبورها بدون توجه به اینکه 110 درجه حرارت یا 40 درجه باشد ، دمای 92-93 درجه فارنهایت را در کندوی مرکزی حفظ می‌کنند.
  • یک کلنی پرجمعیت ممکن است در اواخر بهار یا اوایل تابستان 40 تا 60 هزار زنبور عسل داشته باشد.
  • ملکه ممکن است در طول 3 یا 4 سال زندگی خود هر روز 600-800 یا حتی 1500 تخم مرغ بگذارد. این تولید تخم مرغ روزانه ممکن است برابر با وزن خودش باشد. او دائماً توسط زنبورهای کارگر مراقب تغذیه و مرتب می‌شود.
  • تنها حشره‌ای است که غذای خوراکی انسان را تولید می‌کند.
  • زنبور عسل دارای 6 پا، 2 چشم ترکیبی از هزاران لنز کوچک (یکی در هر طرف سر)، 3 چشم ساده در بالای سر است.
  • ملکه زنبور عسل می‌تواند پس از جفت‌گیری، برای سراسر زندگی خود اسپرم ذخیره کند.
  • عسل 80٪ قند و 20٪ آب است.
  • گفته شده است که به جز انسان، در هیچ کجای دنیا چیزی برای مقایسه با کارایی خارق‌العاده صنعت زنبور عسل وجود ندارد.
  • زنبور عسل یک ماشین پرنده شگفت‌انگیز است. او می‌تواند یک محموله شهد یا گرده نزدیک به وزن خودش حمل کند.
fa_IR