بهترین رنگ عسل طبیعی چیست؟

بهترین رنگ عسل

تا حالا به این فکر کردید که چرا عسل رنگ‌های مختلفی دارد و این تفاوت رنگ چه چیزی را نشان می‌دهد؟
به طور کلی عوامل متعددی مثل حرارت، فصل برداشت، منطقه و آب و هوا می‌تواند روی رنگ عسل‌ها تاثیر بگذارد. در این مطلب به بررسی این عوامل می‌پردازیم تا در نهایت متوجه شویم بهترین رنگ عسل چیست.

عوامل موثر بر رنگ عسل

رنگ، طعم و حتی بوی عسل می‌تواند بسته به نوع و محل استخراج شهد، منطقه‌‌ای که کندو‌ها در آن قرار دارند و گلی که زنبورها از آن تغذیه می‌کنند بسیار متفاوت باشد. به علاوه، آب و هوا نیز می‌تواند در نتایج نهایی تاثیر بگذارد. در واقع حتی اگر یک گل هر سال در یک زمان و در همان مکان دوباره شکوفه داده و شهد تولید کند، شهد آن ممکن است با دفعه قبل کمی متفاوت باشد.

علاوه بر این رنگ عسل با گذشت زمان و حرارت دیدن هم ممکن است تغییر پیدا کند. به این صورت که اگر تحت حرارت بیشتری قرار بگیرد رنگی تیره‌تر به خود میگیرد. همچنین اگر عسل را برای مدت طولانی در جایی نگه دارید، می‌بینید که با گذشت زمان رنگ آن رو به تیرگی (قهوه‌ای) می‌رود.

شکرک زدن عسل نیز بر روی رنگ آن اثر می‌گذارد که بسیار وابسته به اندازه بلور‌های آن است. در این حالت معمولاً رنگ عسل سفید رنگ می‌شود

از دیگر موارد تاثیرگذار روی رنگ عسل که می توانیم به آن اشاره کنیم، فصلی است که آن را برداشت می‌کنیم. مثلاً عسلی که در بهار و تابستان برداشت شود، روشن‌تر و شفاف‌تر از عسلی است که در فصل پاییز برداشت می‌شود. با توجه به این موارد رنگ عسل طبیعی می‌تواند از بی رنگ (درست مثل آب) تا قهوه‌ای تیره متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی عسل با رنگ روشن، طعمی ملایم تر و عسل تیره رنگ دارای طعمی شدید و قوی است.

بهترین رنگ عسل

به طور کلی توصیه ما این است که برای پیدا کردن عسل با کیفیت مطلوب به دنبال رنگ عسل نباشید، زیرا رنگ عسل نمی‌تواند تعیین کننده کیفیت آن باشد و با حرارت و یا با گذشت زمان در انبار، رنگ عسل می‌تواند از روشن به تیره تغییر کند.

fa_IR